Backup danych - dlaczego warto robić kopie zapasowe?
image

 

Backup danych to po prostu tworzenie ich kopii zapasowych, co jest skutecznym sposobem chroniącym przed utratą strony internetowej czy wielu innych mniej lub bardziej istotnych dla firmy danych. Backup chroni dane umieszczane na serwerach lub komputerach.

 

Jakie dane zabezpiecza backup?

 

Wykorzystując kopie zapasowe, można zabezpieczyć przede wszystkim szeroko rozumianą dokumentację (w postaci umów, faktur, plików graficznych czy nagrań wideo). Sprawdza się również przy ochronie danych z archiwów programów pocztowych czy baz danych (np. typu Oracle czy MSSQL). Backup można zastosować także w przypadku maszyn wirtualnych.

 

Warto zaznaczyć, że w dzisiejszym świecie, gdy technologia stoi na tak wysokim poziomie, ochrona danych jest jednym z najważniejszych zadań do wykonania w ramach polityki bezpieczeństwa każdej firmy. Dlatego tak ważne jest tworzenie kopii zapasowych, które w razie sytuacji awaryjnych dadzą możliwość odzyskania nie tylko całych obiektów, ale i pojedynczych elementów, jak pliki, maile czy poszczególne rekordy z baz danych.

 

Skuteczny backup - o czym warto pamiętać?

 

W przypadku tworzenia kopii zapasowych ważne jest przygotowanie harmonogramu ich tworzenia, a także monitorowanie tego, czy kopie zapasowe działają tak, jak powinny. Nie należy zapominać o tym, że kopia zapasowa zawsze musi być dostępna do przywrócenia w prosty sposób, bez konieczności stosowania skomplikowanych procedur. Jednocześnie dostęp do niej powinien być utrudniony dla osób trzecich, które dostępu do danych mieć nie powinny.

 

Samodzielne stworzenie kopii zapasowej często może być dość trudne, dlatego w tym przypadku warto skorzystać z pomocy, jaką oferuje serwis komputerowy Chojnice. To gwarancją tego, że dane zostaną odpowiednio zabezpieczone.

 

Dlaczego tworzenie kopii zapasowych jest tak ważne?


Regularne wykonywanie kopii zapasowych jest bardzo ważne, bowiem pozwala na zachowanie wszystkich danych zawartych na serwerze czy komputerze, dzięki czemu w przypadku niespodziewanej awarii możliwe będzie uzyskanie szybkiego dostępu do nich.Warto pamiętać o tym (co potwierdzi każdy informatyk Chojnice), że w przypadku bardzo wrażliwych danych należy zastosować zasadę ograniczonego zaufania. Jak wiadomo każda technologia, mimo że często niezwykle użyteczna, bywa też niekiedy zawodna. Dlatego w przypadku bardzo ważnych danych należy wykonywać backup jeszcze częściej niż w standardowych przypadkach.

 

Regularne wykonywanie kopii zapasowych chroni dane przed ich losowym, często nieodwracalnym utraceniem-to jest najważniejsza zaleta przemawiająca za tym, by zastosować w firmie backup jak najczęściej.


 

Wróć